• Data: 2024-05-22 • Autor: Eliza Rumowska
Ostatnio w mocnych wulgarnych słowach kazałem się odczepić byłemu chłopakowi mojej obecnej dziewczyny, ubliżając mu w prywatnej wiadomości na pewnym portalu. Teraz chce mnie on pozwać za to do sądu. Tego samego dnia ktoś zupełnie inny rzekomo wysłał temu samemu chłopakowi ponad 300 SMS-ów podobnych w stylu wypowiedzi do mojej wiadomości. Wcześniej ten chłopak ubliżał mojej dziewczynie. Czy coś mi grozi?
Z opisu sytuacji wynika, że wskazany przez Pana człowiek mógł poczuć się urażony. W takiej sytuacji może on działać dwutorowo:
Kodeks karny to przestępstwo definiuje następująco:
„Art. 216. § 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła,
podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.
§ 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 5. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego”.
Zobacz też: Tajemnica korespondencji Messenger
Co do naruszenia dóbr osobistych – może on realizować równolegle do sprawy karnej i niezależnie od niej – swoje roszczenia na drodze cywilnoprawnej. Tu podstawa prawną będą następujące przepisy Kodeksu cywilnego:
„Art.24 § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym”.
Tak więc sytuacja nie jest aż tak błaha, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy, jak i na ile podmiot żądający wszczęcia każdego z powyższych postępowań udowodni swoje racje i poprze je materiałem dowodowym. Jednak przy wszystkiego rodzaju forach, portalach itp. – to najmniejszy problem – wystarczą zachowane screeny, kilku świadków, którzy to czytali. Dlatego, aby uniknąć problemów, lepiej jest taką osobę przeprosić i nie doprowadzać do spraw sądowych, załatwiając to polubownie. Rozumiem Pana odczucia i intencje, ale, jak widać, przepisy są po stronie tego człowieka.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika