• Data: 2024-09-27 • Autor: Kamil Kiecana
Podpisałem umowę na kupno i montaż pompy ciepła z warszawską firmą. Wpłaciłem pieniądze w lipcu 2022 r. Montaż pompy miał być wykonany do końca sierpnia 2022 r. Do tej pory nic nie zrobiono, firma na odbiera telefonów, nie odpowiada na maile ani listy polecone. Mam zamiar wystąpić na drogę sądową. Jak to dalej poprowadzić, aby cywilny pozew sądowy dotarł do firmy? Firma podobno zmieniła siedzibę.
Istnieją argumenty za twierdzeniem, że umowa zawarta z wykonawcą była umową o dzieło. Zgodnie z art. 638 § 1 Kodeksu cywilnego: „Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego”.
Zgodnie z art. 635 i 636 Kodeksu cywilnego:
„Art. 635 [Opóźnienie wykonawcy] Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
Art. 636 [Sposób wykonywania dzieła]
§ 1. Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.
§ 2. Jeżeli zamawiający sam dostarczył materiału, może on w razie odstąpienia od umowy lub powierzenia wykonania dzieła innej osobie żądać zwrotu materiału i wydania rozpoczętego dzieła”.
Zgodnie z art. 491 Kodeksu cywilnego:
„§ 1. Jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy. Może również bądź bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
§ 2. Jeżeli świadczenia obu stron są podzielne, a jedna ze stron dopuszcza się zwłoki tylko co do części świadczenia, uprawnienie do odstąpienia od umowy przysługujące drugiej stronie ogranicza się, według jej wyboru, albo do tej części, albo do całej reszty niespełnionego świadczenia. Strona ta może także odstąpić od umowy w całości, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez nią cel umowy, wiadomy stronie będącej w zwłoce”.
Zatem obecnie do rozważenia jest skierowanie do wykonawcy formalnego pisma z wyznaczeniem mu odpowiedniego dodatkowego terminu do prawidłowego wykonania umowy z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie Pan uprawniony do odstąpienia od umowy. Po upływie ww. terminu będzie Pan uprawniony do odstąpienia od umowy i do zwrotu wpłaconych kwot lub do zaangażowania wykonawcy zastępczego.
Poniesioną szkodę (w tym za zwłokę) można będzie dochodzić od wadliwego wykonawcy przed sądem. Wtedy należy sporządzić pozew do sądu i w razie problemów z dostarczeniem przesyłki pocztowej można będzie zaangażować komornika. Zgodnie z art. 1391 Kodeksu postępowania cywilnego:
„§ 1. Jeżeli pozwany, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 zdanie drugie, nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających i nie ma zastosowania art. 139 § 2–31 lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.
§ 2. Powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania, o którym mowa w § 1, składa do akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Po bezskutecznym upływie terminu stosuje się przepis art. 177 § 1 pkt 6”.
Na początku jednak warto sprawdzić dane firmy w rejestrze KRS lub CEIDG. Dodatkowo można skierować sprawę karną do organów ścigania w formie pisemnej.
Brak odpowiedzi i zmiana siedziby
Pani Anna podpisała umowę na kupno i montaż pompy ciepła z warszawską firmą w lipcu 2022 roku, wpłacając całą sumę z góry. Montaż miał być zakończony do końca sierpnia 2022 roku, jednak firma nie dotrzymała terminu. Mimo licznych prób kontaktu przez telefon i mail, Pani Anna nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Po sprawdzeniu w rejestrach, okazało się, że firma zmieniła siedzibę. Pani Anna zdecydowała się na wysłanie formalnego wezwania do wykonawcy z wyznaczeniem dodatkowego terminu, po czym, w razie braku reakcji, planuje złożyć pozew cywilny.
Wadliwe wykonanie montażu
Pan Marek zawarł umowę na instalację pompy ciepła z lokalnym wykonawcą. Po przeprowadzeniu prac okazało się, że montaż został wykonany wadliwie, co skutkowało problemami z działaniem systemu grzewczego. Pan Marek wysłał pismo do wykonawcy, wyznaczając dodatkowy termin na naprawę usterek. Mimo to, wykonawca nie podjął żadnych działań. W tej sytuacji Pan Marek zrezygnował z usług wykonawcy i zatrudnił innego specjalistę na jego koszt. Planuje również wystąpić z pozwem o odszkodowanie za poniesione straty.
Zwłoka w wykonaniu usługi
Pani Katarzyna podpisała umowę na instalację pompy ciepła, która miała być zakończona do końca września 2022 roku. Pomimo upływu terminu, wykonawca nie rozpoczął nawet prac. Pani Katarzyna wysłała pismo z wyznaczeniem dodatkowego terminu, grożąc odstąpieniem od umowy. Po upływie tego terminu bez żadnej reakcji ze strony wykonawcy, Pani Katarzyna zdecydowała się na odstąpienie od umowy oraz zaangażowanie prawnika do przygotowania pozwu o zwrot wpłaconych pieniędzy oraz odszkodowanie za zwłokę.
Pozwanie nieuczciwego wykonawcy pompy ciepła może być skomplikowane, ale konieczne w celu odzyskania wpłaconych pieniędzy i pokrycia strat. Kluczowe jest dokumentowanie wszystkich prób kontaktu oraz formalne wyznaczenie dodatkowego terminu na realizację usługi. W przypadku dalszych problemów, można złożyć pozew cywilny oraz zaangażować komornika do doręczenia pisma.
Potrzebujesz wsparcia w walce z nieuczciwym wykonawcą? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania pism procesowych, aby skutecznie dochodzić swoich praw. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Kamil Kiecana
Kamil Kiecana, radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie.
Prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców. Doradza też osobom fizycznym.
Specjalizuje się w prawie umów w obrocie gospodarczym, prawie handlowym, cywilnym oraz żywnościowym.
Od 2013 r. doradza firmom z branży FMCG.
Ponadto, współpracuje z dużymi kancelariami prawnymi obsługującymi spółki kapitałowe.
Zapytaj prawnika