• Data: 2024-08-08 • Autor: Katarzyna Bereda
Wynajmuję mieszkanie. Mam podpisaną umowę zwykłą o najem, a nie najem okazjonalny. Termin zakończenia umowy to 28 kwietnia, ale najemca samodzielnie wypisał chęć rozwiązania umowy i opuszczenia mieszkania do 31 marca. Co się stanie, gdyby nie chciał jednak się wyprowadzić? Jakie mam prawa? Czy to, że najemca sam zerwał umowę, pozwala mi wejść do mieszkania w dniu 31 marca?
Niestety nie za bardzo rozumiem opisany problem, jeżeli najemca złożył wypowiedzenie umowy najmu – zgodnie z umową jednomiesięczny okres wypowiedzenia na koniec miesiąca kalendarzowego, a więc do końca marca – a Pan wypowiedzenie to akceptuje, to w dniu 31 marca 2023 r. lub w innym terminie, powinien Pan odebrać lokal z protokołem odbioru od najemcy o dokonać z nim rozliczeń. Wobec bowiem akceptacji wypowiedzenia, umowa ulega rozwiązaniu w dniu 31 marca 2023 r., pomimo, ze jest to umowa na czas określony.
W myśl art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego „jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie – powodując, iż umowy nie da się wypowiedzieć”.
Dlatego proponuję pisemnie odpowiedzieć na wskazane wypowiedzenie, z wezwaniem do wskazania terminu protokolarnego zdania nieruchomości, proponując wydanie nieruchomości w dniu 31 marca 2023 r. Wobec takiego pisma w tym dniu proszę stawić się w lokalu i odebrać lokal. Jeżeli najemca nie będzie chciał dobrowolnie opuścić lokalu, to jedyną możliwością usunięcia go z lokalu jest eksmisja.
Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów „jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia”.
Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 powyższej ustawy „w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu albo braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia najmu socjalnego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu”.
Wobec tego proszę pisemnie odpowiedzieć na wezwanie, iż wobec postanowień umowy wyraża Pan zgodę na wypowiedzenie i określa, iż w dniu 31 marca o godzinie wskazanej dojdzie do odbioru lokalu, co powoduje obowiązkową obecność Państwa podczas wydania lokalu. Jeżeli najemca nie będzie chciał dobrowolnie opuścić lokalu, pozostaje jedynie eksmisja niechcianego lokatora.
Wynajmowanie mieszkania wiąże się z różnymi wyzwaniami, zwłaszcza gdy najemca nie chce opuścić lokalu mimo wcześniejszego wypowiedzenia umowy. W takich sytuacjach właściciel powinien skonsultować się z prawnikiem i być przygotowanym na ewentualne kroki prawne, takie jak złożenie wniosku o eksmisję. Ważne jest również zachowanie wszystkich formalności i dokumentacji, aby skutecznie dochodzić swoich praw.
Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach związanych z najmem mieszkania? Skorzystaj z naszych usług online, oferujących profesjonalne porady prawne i wzory pism, aby skutecznie chronić swoje prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego - Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika