Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Kto odpowiada za uszkodzenie szyby podczas remontu mieszkania?

• Data: 2024-11-27 • Autor: Katarzyna Bereda

Zleciłem firmie remontowej wykończenie mojego lokalu. Po dwóch tygodniach otrzymałem od wykonawcy wiadomość, że w drzwiach balkonowych z potrójną szybą zespoloną pękła szyba od strony mieszkania. Zgodnie z sugestią wykonawcy remontu złożyłem reklamację do wykonawcy budynku, a ten złożył reklamację do producenta okien. Producent okien odrzucił reklamację – stwierdził, że tego typu pęknięcie wynika z działania człowieka i nie stanowi wady fabrycznej. Po paru tygodniach prace remontowe dobiegły końca, podpisałem protokół odbioru mieszkania, w którym opisana jest sytuacja z pękniętą szybą. Pisemnie wezwałem wykonawcę do naprawienia szkody w postaci pękniętej szyby, ale wykonawca odmawia dokonania naprawy – uparcie twierdzi, że szyba sama pękła wskutek naprężeń. Czy mam prawo żądać naprawienia szkody? Czy mogę potrącić wartość naprawy okna z ostatniej raty, jaką mam zapłacić wykonawcy za remont mieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kto odpowiada za uszkodzenie szyby podczas remontu mieszkania?

Odpowiedzialność za szkodę

Jeżeli uważa Pan, że szyba pękła na skutek działania wykonawcy, to aby doszło do potrącenia wynagrodzenia lub uzasadnionego skierowania sprawy na drogę sądową, musi Pan wykazać, iż szyba została uszkodzona na skutek zawinienia wykonawcy. Jednym słowem, to na Panu, jako wywodzącym roszczenie, spoczywa ciężar wykazania winy wykonawcy.

Zgodnie z treścią art. 415 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Zgodnie natomiast z treścią art. 361 § 1 K.c. „Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła”.

W art. 415 K.c. nie są wskazane wszystkie przesłanki, które muszą wystąpić, aby możliwe było ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej określonego podmiotu. Bezpośrednio z art. 415 K.c. wynika, że przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej jest zawinione zachowanie oraz wyrządzona w wyniku tego zachowania szkoda, natomiast z art. 361 K.c. wynika konieczność wykazania adekwatnego związku przyczynowego między zawinionym zachowaniem i naruszeniem dobra, z którego szkoda wynika.

Wina w art. 415 K.c., przesądzająca o zarzucalności zachowania sprawczego, bez wątpienia stwarza możliwość uwzględniania okoliczności o charakterze subiektywnym w procesie przypisywania odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Zgodnie z dualistyczną koncepcją winy użycie tego pojęcia w art. 415 K.c. uzasadnia ocenę zachowania sprawczego także przez pryzmat kryterium bezprawności (B. Lackoroński, M. Raczkowski, Art. 415 K.c., red. Osajda 2020, wyd. 24/B,).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uzyskanie odszkodowania za szkodę

Proszę także zwrócić uwagę na treść art. 361 K.c.:

„§ 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.

§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono”.

Artykuł 361 § 2 K.c. nie jest legalną definicją szkody (K.c. nie zawiera takiej definicji), ale dyrektywą wskazującą sposób obliczenia odszkodowania za szkodę majątkową (zasada pełnego odszkodowania). Dyrektywa ta stanowi realizację podstawowego celu odpowiedzialności odszkodowawczej – postawienie poszkodowanego w sytuacji, w której znajdowałby się, gdyby zdarzenie szkodzące nie miało miejsca (restitutio ad integrum).

Jak więc Pan widzi, aby doszło do wystosowania roszczenia do wykonawcy, musi Pan wykazać jego winę. Proszę więc udać się np. do zaprzyjaźnionego szklarza lub do rzeczoznawcy, który oceni, jak mogło dojść do uszkodzenia i czy faktycznie doszło do zawinienia wykonawcy. Dopiero gdy będzie Pan miał pewność, po czyjej stronie leży wina, może Pan rozpoczynać działanie – albowiem w przypadku sporu i tak sprawa trafi na drogę sądową.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Tomasz zlecił generalny remont swojego mieszkania, w tym montaż nowych drzwi balkonowych. W trakcie remontu zauważył, że szyba w drzwiach jest pęknięta. Wykonawca remontu twierdził, że uszkodzenie nie jest jego winą i wskazywał na wadę fabryczną. Pan Tomasz zgłosił reklamację do producenta drzwi, jednak ten odrzucił ją, twierdząc, że uszkodzenie powstało w wyniku działania człowieka. Po zasięgnięciu opinii niezależnego rzeczoznawcy okazało się, że szyba została uszkodzona podczas montażu. Pan Tomasz uzyskał odszkodowanie od wykonawcy po skierowaniu sprawy na drogę sądową.

 

Pani Anna, odbierając mieszkanie od dewelopera, zauważyła, że szyba w jednym z okien jest pęknięta. Deweloper obiecał, że usunie usterkę, jednak przez kilka miesięcy nie podejmował działań. W międzyczasie Pani Anna skontaktowała się z producentem okien, który stwierdził, że pęknięcie jest wynikiem błędnego transportu lub montażu. Po pisemnym wezwaniu do naprawy deweloper wymienił szybę na własny koszt.

 

Podczas przeprowadzki do nowego domu Pan Marek zauważył pęknięcie szyby w drzwiach tarasowych. W rozmowie z ekipą transportową okazało się, że podczas wnoszenia mebli drzwi zostały przypadkowo uderzone. Firma transportowa początkowo zaprzeczała odpowiedzialności, ale po przedstawieniu zdjęć i opinii rzeczoznawcy uznała swoją winę. Pan Marek otrzymał odszkodowanie pokrywające wymianę szyby w pełnej wysokości.

Podsumowanie

Jeśli szyba w drzwiach balkonowych uległa uszkodzeniu, kluczowe jest ustalenie odpowiedzialności za szkodę. W artykule przedstawiono, jak krok po kroku dochodzić swoich praw – od zgłoszenia reklamacji, przez uzyskanie opinii rzeczoznawcy, po ewentualne potrącenie kosztów naprawy z wynagrodzenia wykonawcy lub skierowanie sprawy na drogę sądową. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie uszkodzonej szyby lub innych problemów remontowych? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a przygotujemy dla Ciebie profesjonalne pismo lub udzielimy porady online.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »