Wadliwie wykonany trawnik, co zrobić, gdy wykonawca wziął pieniądze, a nie wywiązał się z umowy?

• Data: 2025-03-29 • Autor: Katarzyna Bereda

Latem firma ogrodnicza realizowała u nas trawnik „od zera”. Zlecenie obejmowało wszystkie niezbędne czynności, m.in. położenie siatki przeciwko kretom. Nie była spisana umowa, jest tylko informacja w SMS-ach o szczegółach zlecenia. Niestety obecnie ogród wygląda fatalnie, siatka wystaje, nie można przejechać żadnym sprzętem, bo haczy. Zapłaciliśmy 15 tys. zł gotówką. Czy jest szansa na odzyskanie przynajmniej połowy kwoty za spartaczoną robotę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wadliwie wykonany trawnik, co zrobić, gdy wykonawca wziął pieniądze, a nie wywiązał się z umowy?

Rękojmia za wady zleconego dzieła

Zawarta między Państwem umowa to umowa o dzieło. Zgodnie z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego (K.c.): Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Zgodnie natomiast z treścią art. 638 K.c.:

§ 1. Do odpowiedzialności za wady dzieła stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie jest wyłączona, jeżeli wada dzieła powstała z przyczyny tkwiącej w materiale dostarczonym przez zamawiającego.

§ 2. Jeżeli zamawiającemu udzielono gwarancji na wykonane dzieło, przepisy o gwarancji przy sprzedaży stosuje się odpowiednio. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi uzależniona jest od wystąpienia wady dzieła. W zakresie pojęcia wady dzieła należy odpowiednio stosować przepisy o wadzie rzeczy sprzedanej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wadliwie wykonany trawnik jako wada fizyczna zamówionego dzieła

Chodzi w tym wypadku o wady fizyczne, bo takie występują u Pani. Zgodnie z powyższym odesłaniem, a więc art. 5561 K.c.: § 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

§ 3. Rzecz sprzedana ma wadę fizyczną także w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą sprzedawca ponosi odpowiedzialność, albo przez kupującego, który postąpił według instrukcji otrzymanej od sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Jakie uprawnienia przysługują kupującemu?

Zgodnie natomiast z treścią art. 560 § 1 K.c.: Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie wykonawcy do usunięcia wad lub do zwrotu otrzymanej zapłaty

Zatem powinna Pani obecnie formalnie wezwać wykonawcę do naprawienia wad dzieła lub do obniżenia ceny za usługę – tak aby mogli Państwo dokonać napraw we własnym zakresie. Nie ma znaczenia, iż nie mają Państwo umowy pisemnej – umowa o dzieło może być zawarta także ustnie.

Proponuję więc, aby skierowała Pani pisemne wezwanie do zapłaty wraz z oświadczeniem z tytułu powyższej rękojmi lub wezwanie do dokonania napraw. Pismo należy wysłać listem poleconym. Po bezskutecznym upływie terminu wskazanego w Pani roszczeniu o zapłatę sprawę należy skierować do sądu rejonowego miejsca zamieszkania (siedziby) pozwanego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Krzywa kostka brukowa

Pan Marek zamówił u ekipy budowlanej ułożenie kostki brukowej na podjeździe. Wykonawca zapewniał, że praca zostanie wykonana solidnie, ale po kilku tygodniach kostka zaczęła się zapadać. Wykonawca nie reagował na prośby o naprawę. Dopiero po oficjalnym wezwaniu do usunięcia wad i groźbie skierowania sprawy do sądu, firma zgodziła się na poprawki.

 

Nieszczelny dach po remoncie

Pani Joanna wynajęła ekipę do wymiany pokrycia dachowego. Po pierwszym deszczu okazało się, że dach przecieka. Wykonawca twierdził, że to „normalne” i unikał kontaktu. Dopiero powołanie się na przepisy o rękojmi i wysłanie wezwania do naprawy skłoniło firmę do działania.

 

Malowanie ścian bez gruntowania

Pan Krzysztof zlecił ekipie remontowej malowanie całego mieszkania. Już po kilku tygodniach farba zaczęła się łuszczyć. Fachowcy twierdzili, że to „wina ścian”. Krzysztof wezwał ich do naprawy, a gdy odmówili, skorzystał z pomocy rzeczoznawcy i wystąpił o zwrot części wynagrodzenia na drodze sądowej.

Podsumowanie

Jeśli wykonawca nie wywiązał się z umowy, masz prawo dochodzić swoich roszczeń na podstawie rękojmi za wady dzieła. Warto zacząć od oficjalnego wezwania do usunięcia usterek lub zwrotu części wynagrodzenia. Jeśli to nie przyniesie efektu, sprawę można skierować do sądu, nawet jeśli umowa została zawarta ustnie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w dochodzeniu swoich praw? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie skutecznych pism do wykonawców. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl