• Data: 2024-12-01 • Autor: Katarzyna Bereda
Wierzyciel zgłosił się do mnie w zeszłym roku z chęcią wykonania usługi (teledysku). Poinformowałem go, że obecnie nie stać mnie na daną usługę. Zaproponował, że wykona dla mnie usługę, a zapłacę, kiedy będę w stanie (nie wskazał konkretnego terminu zapłaty). Mam dowody w postaci zrzutów ekranu z czatu. Około 2 tygodnie temu wystawił mi fakturę, pomimo że nie byłem w stanie mu jeszcze zapłacić, o czym go poinformowałem. Po upływie terminu płatności wysłał mi sporządzone przez prawnika wezwanie do zapłaty. To samo wezwanie zaczął wysyłać do nieupoważnionych osób trzecich. Zgłosiły się do mnie dwie osoby, które otrzymały moje wezwanie do zapłaty. Jedna z tych osób to mój kontrahent. Nie wiem, do ilu jeszcze osób to wysłał. Jak mam ustosunkować się do czynności, które podjął wierzyciel? Czy doszło do naruszenia danych osobowych i zniesławienia? Chciałbym dodać, że jestem osobą publiczną. Czy warto podjąć kroki prawne w tej sprawie, jeśli doszło do naruszeń? Proszę o poradę.
Rozumiem, że wykonawca wykonał dla Pana teledysk, a więc możemy mówić o umowie o dzieło, która jest umową wzajemną, a więc odpłatną i tak też to wynika z przesłanej wiadomości. Zgodnie z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”.
Umowa o dzieło jest umową, przez którą przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, zamawiający zaś zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Wynagrodzenie stanowi element przedmiotowo istotny umowy o dzieło – jest to więc umowa zawsze odpłatna.
Jeżeli co do zasady umówiliście się Państwo na konkretną kwotę z odroczoną płatnością, to proponuję ustalić dokładnie, kiedy ta płatność miałaby nastąpić. W zakresie natomiast przesyłania faktury do innych osób i wskazywania innym osobom na zadłużenie, jak najbardziej możemy mówić o naruszeniu Pana dóbr osobistych i w tym zakresie powinien Pan odpowiedzieć na powyższe wezwanie do zapłaty.
Zgodnie bowiem z treścią art. 23 K.c. „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”. Zgodnie natomiast z treścią art. 24 § 1 K.c. „Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, żeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie”.
Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Niemajątkowe środki ochrony dóbr osobistych mogą być dochodzone kumulatywnie z roszczeniami o charakterze majątkowym – odszkodowaniem, zadośćuczynieniem lub odpowiednią sumą na wskazany cel społeczny.
Podstawę prawną roszczeń majątkowych stanowić będą przepisy art. 415 i in. K.c. dla odszkodowania oraz art. 445 i 448 K.c. dla zadośćuczynienia. Dla zasądzenia zadośćuczynienia lub odszkodowania nie będzie wystarczające wykazanie, że naruszenie dóbr osobistych miało charakter bezprawny; konieczne będzie wykazanie dalszych przesłanek, tj. co do zasady winy (zob. komentarz do art. 445 i 448 K.c.).
Z uwagi na powyższe, w mojej ocenie, doszło jak najbardziej do naruszenia Pana dóbr osobistych. Dlatego powinien Pan rozpocząć działanie od oficjalnego wezwania do usunięcia niniejszych naruszeń wraz z wezwaniem do naprawienia szkody i wskazać, jaka kwota Pana interesuje lub jaką kwotę sprawca winien przekazać na wskazany cel społeczny. Proponuję zakończyć wszystkie sprawy ugodowo i wskazać np., iż wobec naruszenia Pana dóbr osobistych, a więc dobrego imienia (brak ustaleń co do kwoty i ostatecznej zapłaty, przesyłanie tych informacji do osób trzecich) proponuje Pan zmniejszoną kwotę za zapłatę za dzieło i zrzekają się Państwo wzajemnych roszczeń z niniejszego konfliktu.
Udostępnienie danych dłużnika na forum publicznym
Przedsiębiorca w mediach społecznościowych opublikował wpis, w którym wskazał dane swojego klienta, informując, że ten nie zapłacił za wykonaną usługę. W poście znalazło się imię, nazwisko oraz nazwa firmy dłużnika. W efekcie klient poniósł straty wizerunkowe, a kilku jego klientów zrezygnowało z usług, tłumacząc się obawami o rzetelność współpracy.
Rozesłanie wezwań do zapłaty do współpracowników dłużnika
Firma świadcząca usługi IT wysłała wezwanie do zapłaty do pracodawcy osoby fizycznej, która zalegała z płatnościami za kurs szkoleniowy. Wierzyciel zrobił to, licząc, że nacisk otoczenia skłoni dłużnika do uregulowania zobowiązania. Dłużnik złożył skargę, wskazując na naruszenie tajemnicy korespondencji i dóbr osobistych.
Naruszenie dóbr osobistych przez umieszczenie danych dłużnika na "czarnej liście"
Wierzyciel opublikował dane dłużnika na swojej stronie internetowej, na której znajdowała się tzw. „czarna lista nieuczciwych klientów”. W efekcie dłużnik otrzymał nieprzyjemne komentarze i telefony od osób trzecich, co naraziło go na stres oraz szkody wizerunkowe jako przedsiębiorcę.
Naruszenie dóbr osobistych przez wierzyciela, takie jak udostępnianie danych dłużnika osobom trzecim, może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Ochrona dobrego imienia i prywatności jest gwarantowana przepisami prawa, a osoby poszkodowane mogą dochodzić zadośćuczynienia i odszkodowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie naruszenia dóbr osobistych? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne pismo lub udzielimy fachowej porady online.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika