• Data: 2024-08-20 • Autor: Radca prawny Marek Gola
Samochód ciężarowy uszkodził lusterko i bok w moim samochodzie, nie zatrzymał się (prawdopodobnie wcale nie „poczuł” małego kontaktu). Zgłosiłem sprawę na policję. Czy mogę jeszcze wycofać zgłoszenie na obecnym etapie? Byłem już raz przesłuchany na posterunku policji.
Wycofanie zawiadomienia o ile formalnie jest możliwe, o tyle może rodzić po Pana stronie negatywne konsekwencje, bowiem organy ścigania będą zastanawiały się, co leży u podstaw takiego zachowania. Jeśli jest to porozumienie się ze sprawcą czynu, wówczas nie należy spodziewać się żadnych konsekwencji, a wręcz umorzenia postępowania, względnie upomnienia dla sprawcy. Z treści Pana pytania wynika jednak, jakoby sprawca w ogóle nie miał świadomości.
Druga sytuacja może mieć dla Pana znacznie bardziej niekorzystne skutki, gdyż obejmuje możliwość, że świadomie wprowadził Pan organa ścigania w błąd co do osoby sprawcy i powstania szkody. Wówczas zastosowanie możne nawet znaleźć przepis art. 234 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Trzecia sytuacja, tj. wycofanie wniosku z pobudek czysto osobistych, np. brak czasu, jest możliwa i jestem ją w stanie sobie wyobrazić, ale jak pokazuje moja praktyka, będzie ona uważnie oceniana przez organa ścigania, czy zachowanie wypełnia znamiona czynu opisanego w art. 234.
Rekapitulując, formalnie może Pan wycofać wniosek – złożyć oświadczenie o chęci zaprzestania ścigania, niemniej to organy ścigania podejmą decyzję, czy nadal prowadzić postępowanie, bowiem sprawca dopuścił się czynu ściganego z urzędu (mniemam, że tak zakwalifikowano jego zachowanie), a Pańskie zachowanie z kolei może być oceniane z perspektywy art. 234.
Porozumienie ze sprawcą
Pan Jan zgłosił na policję uszkodzenie samochodu przez ciężarówkę, która zarysowała bok jego pojazdu. Po zgłoszeniu sprawy udało mu się skontaktować z właścicielem ciężarówki, który zgodził się pokryć koszty naprawy w ramach polisy ubezpieczeniowej. W wyniku porozumienia Pan Jan postanowił wycofać zgłoszenie. Policja, widząc zgodę obu stron, umorzyła postępowanie, a sprawca otrzymał jedynie upomnienie.
Błędna identyfikacja sprawcy
Pani Maria, po zauważeniu uszkodzenia samochodu, zgłosiła sprawę na policję, wskazując jako podejrzanego kierowcę sąsiedniego pojazdu, który akurat parkował w pobliżu. Po dokładnym przeanalizowaniu monitoringu okazało się, że uszkodzenie zostało spowodowane przez inny samochód, który odjechał z miejsca zdarzenia. Pani Maria wycofała zgłoszenie, tłumacząc błąd, ale musiała liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi za wprowadzenie policji w błąd.
Wycofanie zgłoszenia z powodów osobistych
Pan Adam zgłosił na policję uszkodzenie samochodu, ale po pewnym czasie, z powodu natłoku obowiązków zawodowych i braku czasu na dalsze załatwianie sprawy, postanowił wycofać zgłoszenie. Policja jednak dokładnie przeanalizowała jego motywy, aby upewnić się, że wycofanie nie było próbą zatajenia przestępstwa ani świadomym wprowadzeniem organów ścigania w błąd.
Wycofanie zgłoszenia o uszkodzeniu samochodu na policję jest możliwe, ale może wiązać się z różnymi konsekwencjami, w zależności od okoliczności. Ważne jest, aby decyzja o wycofaniu była dobrze przemyślana, ponieważ organy ścigania mogą dokładnie zbadać motywy takiego działania, a w niektórych przypadkach wycofanie zgłoszenia może prowadzić do odpowiedzialności prawnej.
Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism, aby szybko i skutecznie rozwiązać swoje problemy prawne, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika