Wypadek samochodem służbowym a odpowiedzialność finansowa, co warto wiedzieć?

• Data: 2025-03-10 • Autor: Aleksandra Pofit

Wykonując swoją pracę 2 miesiące temu, miałem wypadek z innym samochodem z mojej winy (warunki drogowe tragiczne). Samochód oczywiście miał wykupione OC, a także AC. Stwierdzono szkodę całkowitą. Pracodawca postanowił jednak naprawiać samochód. Do tej pory nie dostałem żadnej informacji, że będę czymś obciążony z tej sytuacji. Boję sie jednak, że jak będę chciał złożyć wypowiedzenie, może mnie tym faktem szantażować. Jak najlepiej wybrnąć z tej sytuacji? Czy mam się czego bać sądu albo potrącenia finansowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypadek samochodem służbowym a odpowiedzialność finansowa, co warto wiedzieć?

Odpowiedzialność pracodawcy

Zakładając, że był Pan zatrudniony w oparciu o umowę o pracę i skoro Pana pracodawca miał wykupione ubezpieczenie AC, to co do zasady nie może być Pan obciążany z tego tytułu żadnymi kosztami. Tym bardziej pracodawca nie ma prawa potrącić ewentualnego odszkodowania z Pana wynagrodzenia.

Zgodnie z Kodeksem pracy, w sytuacji gdy pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, obowiązek naprawienia szkody spoczywa na pracodawcy. Oczywiście pracodawca może później dochodzić tego odszkodowania od pracownika. W tym przypadku ewentualną szkodę, którą poniósł właściciel drugiego pojazdu biorącego udział w kolizji, pokryło ubezpieczenie OC Pana pracodawcy.

Jeśli chodzi o szkodę w samochodzie służbowym, to dzięki ubezpieczeniu AC szkoda została pokryta z ubezpieczenia, a pracownik może odpowiadać za nią tylko w części niepokrytej przez zakład ubezpieczeń. W Pana sytuacji zakład ubezpieczeń ustalił szkodę całkowitą i wypłacił odszkodowanie, a pracodawca z tych pieniędzy zdecydował się naprawić samochód. W wielu takich przypadkach właściciele jeszcze zyskują w takich sytuacjach.

Może być jednak tak, że odszkodowanie z AC nie pokryje w pełni całość szkody, bo taką umowę zawarł pracodawca z ubezpieczycielem. Jedynie w takiej sytuacji pracodawca mógłby przerzucić na Pana ciężar szkody w zakresie udziału własnego. Udział własny w ubezpieczeniu AC to określona kwota, którą ubezpieczyciel potrąca z należnego odszkodowania. Inaczej mówiąc: ubezpieczony pokrywa nim część szkody z własnej kieszeni. Ale tego, rozumiem, że Pan tego nie wie, bo nie zna warunków ubezpieczenia. Jeśli jednak jest to duży pracodawca, to raczej będzie miał zawartą umowę bez takiego ograniczenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odszkodowanie od pracownika

Jeżeli jednak pracodawca, zwróciłby się do Pana o pokrycie części szkody, to zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie miałby prawa potrącić tej należności z Pana wynagrodzenia.

 

Z wynagrodzenia za pracę, zgodnie z art. 87 Kodeksu pracy, podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

  1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
  2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  4. kary pieniężne przewidziane.
 

W takiej sytuacji mógłby wytoczyć przeciwko powództwo o zapłatę przed sądem, a Pan mógłby się oczywiście bronić. Oczywiście pracodawca nie może Pana szantażować, bo jest to zabronione i penalizowane zgodnie z Kodeksem karnym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kierowca dostawczaka w firmie kurierskiej
Michał, kierowca w firmie kurierskiej, w wyniku trudnych warunków pogodowych spowodował stłuczkę samochodem służbowym. Firma, mimo posiadania AC, zażądała od Michała pokrycia udziału własnego w kwocie 3 tysięcy złotych. Po konsultacji z prawnikiem Michał dowiedział się, że takie żądanie nie ma podstaw prawnych, jeśli jego działania nie były celowe ani rażąco niedbałe.

 

Manager regionalny w firmie handlowej
Anna, manager w firmie handlowej, podczas wyjazdu służbowego miała kolizję samochodem firmowym. Auto było objęte AC, jednak ubezpieczyciel nie pokrył pełnych kosztów naprawy. Pracodawca poinformował Annę, że planuje obciążyć ją różnicą kosztów naprawy. Anna złożyła sprzeciw, wskazując, że zgodnie z Kodeksem pracy, za szkody podczas wykonywania obowiązków służbowych odpowiada pracodawca. Sprawa została rozwiązana bez kosztów dla niej.

 

Przedstawiciel handlowy w małej firmie
Tomasz, przedstawiciel handlowy w małej firmie, miał wypadek służbowym autem z jego winy. Szef najpierw nie zgłaszał żadnych roszczeń, ale po kilku miesiącach, gdy Tomasz chciał odejść z firmy, zaczął żądać zwrotu 5 tysięcy złotych za naprawę auta. Tomasz zwrócił się do inspekcji pracy, która potwierdziła, że pracodawca nie może dochodzić takich roszczeń bez wyroku sądowego. Sprawa zakończyła się na korzyść Tomasza.

Podsumowanie

Pracownik nie ponosi odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone podczas wykonywania obowiązków służbowych, jeśli pracodawca posiadał ubezpieczenie OC i AC. W razie żądań pokrycia kosztów naprawy przez pracodawcę, warto znać swoje prawa wynikające z Kodeksu pracy, które jasno określają zasady odpowiedzialności. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism związanych z odpowiedzialnością pracowniczą za szkody. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl