• Data: 2024-12-06 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska
Od 2 miesięcy pracuję jako programista na umowie B2B, pierwszy miesiąc przepracowałem bez problemu, natomiast w obecnym zadania wykonywane były dłużej, co było spowodowane poziomem zaawansowania zadań oraz koniecznością głębszego wdrożenia w projekty. Agencja, dla której pracuję, zarzuciła mi dopisywanie godzin oraz po konsultacjach stwierdziła, że mają rację i nie wypłacą mi należnej pensji za ten miesiąc, a za poprzedni muszę zwrócić im 100% pensji. Jestem w stanie zaakceptować brak wypłaty za obecny miesiąc, jednak nie poczuwam się do żadnej winy za miesiąc poprzedni oraz nie uważam, że w tamtym czasie doszło do jakiegokolwiek zaniedbania wymagającego ode mnie zwrotu 100% pensji. Co w takiej sytuacji można zrobić? Czy muszę zwrócić agencji swoją pensję z poprzedniego miesiąca? Wysyłam umowę do wglądu.
Jak rozumiem, agencja wskazała jakieś przesłanki, wedle których w jej ocenie za poprzedni miesiąc naliczyła takie kary (wskazała, co jest wykonane nieprawidłowo z Pana winy). Teraz zatem Pana rolą jest to obalić kontrdowodami. Gdy agencja nie zaakceptuje Pana argumentów, pozostaje spór sądowy, a spór to czas i koszty.
Być może w innym punkcie umowy jest zapis, że agencja nie musi udowadniać Pana winy i wysokości szkody, jaką poniosła. Jeśli tak, to wystarczy jej opinia, że nie wykonał Pan z swej winy należycie umowy, a Pana rolą jest udowodnienie, że albo nie było winy w nienależytym wykonaniu, albo że umowa była należycie wykonana.
Gdy zaś ww. zapisów co do dowodzenia przez agencję brak, to by mogła ona od Pana owej kary żądać, musi udowodnić Panu niewykonanie/nienależyte wykonanie umowy i Pana winę w powyższym. Dopiero gdy to udowodni, Pan może kontrdowodami jej argumentację obalić, ale gdy ta jej nie zaakceptuje, to tak jak wskazane zostało wyżej – pozostaje spór sądowy.
Wszak art. 6 Kodeksu cywilnego wskazuje, że „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”. Czyli kluczowe jest, czy umowa wprowadza domniemanie Pana winy. Jeśli tak – agencja nie musi nic udowadniać, a to Pana rolą jest udowodnić, że nie doszło do naruszeń z Pana winy skutkujących taką karą umowną.
Jeśli Pan kwoty nie zwróci, a agencja ma dowody na naruszenia (na zasadność naliczania kar), agencja wystąpi zapewne z pozwem o zapłatę przed sąd, powiększając roszczenie o odsetek i zwrot kosztów sądowych. Przed sądem będzie Pan mógł aktywnie obalać dowodami argumenty i dowody agencji, ale nie wiemy, jakie dowody przeciwko Panu ma agencja, i na ile ma ona szansę wygrać spór sądowy o ową kwotę, odsetki za opóźnienie w zwrocie i zwrot kosztów sądowych, jakie poniesie ona w sprawie.
Niewłaściwe wykonanie zadania. Pracownik w agencji marketingowej nie zrealizował projektu w terminie, co skutkowało nałożeniem na niego kary umownej. Agencja uznała, że opóźnienie było spowodowane niedbałością pracownika, jednak on przedstawia dowody na problemy techniczne, które uniemożliwiły terminowe wykonanie zadania.
Brak odpowiednich zasobów. W zespole IT pracownik otrzymał karę za rzekome nienależyte wykonanie umowy dotyczącej wdrożenia nowego systemu. Agencja twierdzi, że brakowało mu umiejętności do zrealizowania projektu, ale pracownik pokazuje, że nie otrzymał od agencji wystarczających zasobów, aby zrealizować zadanie na czas.
Treść umowy. Pracownik zatrudniony w agencji reklamowej został obciążony karą za błędne wykonanie kampanii reklamowej. Agencja opiera się na klauzuli umowy, która zakłada, że to pracownik jest odpowiedzialny za efekty swojej pracy. Pracownik jednak argumentuje, że brak jasnych wskazówek w umowie dotyczących oczekiwań w prowadzeniu kampanii uniemożliwił mu skuteczne wykonanie zadań.
Podsumowując, w sytuacjach obciążających pracownika lub kontrahenta karami umownymi kluczowe jest zrozumienie zapisów umowy oraz odpowiedzialności obu stron. Pracownik powinien dokładnie analizować argumenty agencji i dostarczać dowody na swoją niewinność, zwłaszcza jeśli umowa wprowadza domniemanie winy.
Oferujemy kompleksowe porady prawne on-line dotyczące obciążeń pracowników karami umownymi. Jeśli otrzymałeś karę od kontrahenta i potrzebujesz pomocy w obaleniu zarzutów, pomożemy Ci zrozumieć zapisy umowy, analizować dowody oraz przygotować skuteczną strategię obrony.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika