Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zakup samochodu z ukrytymi wadami, jak skorzystać z rękojmi?

• Data: 2024-10-06 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Kupiłem samochód z ukrytymi wadami. Sprzedawca twierdził, że naprawy były wykonywane i że auto jest w pełni sprawne. Mam je od 16 dni. Po przejechaniu 600 km zapaliły się kontrolki. Pojechałem do mechanika, a ten stwierdził, że katalizator został wycięty, o czym sprzedawca mnie nie poinformował, naprawa kosztowała 600 zł. Dzisiaj zapaliły się wtryski, samochodem nie da się jeździć, naprawa wtrysków to koszt 5000 zł. Sprzedający upiera się, że wtryski zostały wymienione, ale ani ja w to nie wierzę, ani mój mechanik. Sprzedawca przestał ode mnie odbierać telefony. Jak mogę zwrócić pojazd i odzyskać zapłacone pieniądze za samochód?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup samochodu z ukrytymi wadami, jak skorzystać z rękojmi?

Rękojmia za wady zakupionego pojazdu

Kupno samochodu niejednokrotnie okazuje się być problematyczne, gdyż nieraz samochód ma jakąś wadę, której kupujący nie jest świadomy.

Umowa sprzedaży została opisana w art. 535 i następnych Kodeksu cywilnego (K.c.). Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący płaci umówioną cenę. Z Pana punktu widzenia najbardziej istotne są przepisy działu II, dotyczącego rękojmi za wady. Zgodnie z art. 556 K.c. – sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, gdy rzecz ma wady fizyczne lub prawne. Pojęcie wady fizycznej zostało z kolei opisane w art. 5561 K.c. Tak więc rzecz ma wadę fizyczną, gdy jest niezgodna z zawartą umową, co może się np. przejawiać w tym, że rzecz nie ma właściwości, jakie powinna mieć ze względu na cel oznaczony w umowie, gdy nie ma właściwości, o jakich sprzedawca zapewnił kupującego, lub też nie nadaje się do celu, o jakim kupujący poinformował sprzedawcę, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wada fizyczna zakupionej rzeczy – zakup od przedsiębiorcy a zakup od osoby fizycznej

Jeśli osoba, z którą zawarł Pan umowę, uczyniła to w ramach prowadzonej przez siebie działalności, a Pan kupił samochód jako konsument, wówczas zgodnie z art. 5562 K.c. – gdy wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od wydania rzeczy sprzedanej, uważa się, że wada lub jej przyczyna tkwiła w rzeczy sprzedanej w chwili przejścia niebezpieczeństw i ciężarów na kupującego (zwykle jest to moment wydania rzeczy). To domniemanie niewątpliwie stanowi duże ułatwienie dla kupujących, którzy nie muszą wprost udowadniać, że wada tkwiła w rzeczy sprzedanej, ale wystarczy, że wykażą, iż została ona stwierdzona przed upływem roku, a na sprzedającego przerzucony zostaje obowiązek wykazania, że wcale tak nie było. Jeśli jednak kupił je Pan od osoby prywatnej, sprzedający również odpowiada za wadę, ale nie ma tego domniemania.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Uprawnienia kupującego po stwierdzeniu wady fizycznej rzeczy

Teraz co do uprawnień, jakie przysługują przy wadzie fizycznej rzeczy. Opisano je w art. 560 K.c. Tak więc kupujący ma prawo do żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy, chyba że sprzedawca wymieni rzecz na wolną od wad albo usunie wadę. Dodatkowo, na podstawie art. 5611 K.c. – jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana – można żądać jej demontażu i ponownego zamontowania rzeczy wolnej od wad lub usunięcia wady, a jeśli sprzedawca tego nie uczyni, kupujący może tych czynności dokonać na koszt i niebezpieczeństwo sprzedawcy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Poważna wada – odstąpienie od umowy i żądaniu zwrotu pieniędzy

Skoro, jak Pan pisze, samochód ma poważną wadę (gdyż przy nieistotnej nie można odstąpić od umowy), zasadne byłoby wysłanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i żądaniu zwrotu pieniędzy. Powinien Pan wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy z wezwaniem do zwrotu pieniędzy w terminie 14 dni i zaznaczeniem, że w razie braku zwrotu wstąpi Pan na drogę sądową. Jeśli to możliwe, dobrze byłoby dać jakąkolwiek opinię z warsztatu czy wycenę, że konieczna jest wymiana wtrysków i szacowany koszt. Jeśli sprzedawca mimo to nie zwróci pieniędzy, będzie Pan musiał zwrócić się do sądu. Prawdopodobnie tam potrzebna byłaby opinia biegłego, który potwierdzi, że auto ma wadę. Gdyby złożył Pan taki wniosek, prawdopodobnie sąd kazałby Panu zapłacić zaliczkę na poczet kosztów. W przypadku wygranej sprzedający musiałby zwrócić Panu pieniądze, gdyż strona przegrywająca pokrywa koszty procesu.

Podsumowując: na ten moment należy sporządzić oświadczenie o odstąpieniu od umowy ze względu na poważną wadę zakupionego pojazdu i wysłać je do sprzedawcy z żądaniem zwrotu pieniędzy. Dalsze kroki zależeć będą od reakcji sprzedawcy.

Przykłady

Pan Marek kupił samochód używany od prywatnego sprzedawcy. Po miesiącu użytkowania auto zaczęło wydawać dziwne dźwięki, a po wizycie u mechanika okazało się, że skrzynia biegów jest uszkodzona, co wymaga kosztownej naprawy. Sprzedawca wcześniej zapewniał, że samochód jest w pełni sprawny, jednak nie wspomniał o problemach ze skrzynią biegów. Marek skorzystał z prawa rękojmi, odstąpił od umowy i zażądał zwrotu pieniędzy za wadliwy pojazd.

 

Pani Ewa zakupiła samochód od komisu. Po dwóch tygodniach od zakupu, podczas jazdy w trasie, zapaliły się kontrolki silnika. Okazało się, że układ wydechowy był poważnie uszkodzony. Sprzedawca wcześniej nie poinformował o tym, a Pani Ewa skontaktowała się z nim, aby skorzystać z rękojmi. Dzięki temu sprzedawca był zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy pojazdu.

 

Pan Andrzej kupił samochód od prywatnego sprzedawcy, który zapewniał, że auto było regularnie serwisowane i nie miało żadnych ukrytych wad. Po kilku dniach użytkowania w aucie pojawiły się problemy z hamulcami. Okazało się, że układ hamulcowy był uszkodzony, co stanowiło poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Andrzej zgłosił wadę sprzedawcy i zgodnie z przepisami rękojmi odstąpił od umowy, żądając zwrotu pieniędzy.

Podsumowanie

Kupując samochód z ukrytymi wadami, nabywca ma prawo do ochrony wynikającej z rękojmi. W przypadku stwierdzenia wady fizycznej, może żądać naprawy, obniżenia ceny, a nawet odstąpienia od umowy i zwrotu pieniędzy. Ważne jest szybkie podjęcie działań, aby skutecznie dochodzić swoich praw.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w dochodzeniu swoich praw związanych z zakupem wadliwego pojazdu? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz gotowych wzorów pism, aby szybko i skutecznie rozwiązać problem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Joanna Korzeniewska

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »