Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zakup samochodu zajętego przez komornika

• Data: 2024-09-20 • Autor: Katarzyna Bereda

Kupiłem samochód i przy próbie rejestracji go w wydziale komunikacji dowiedziałem się, że jest na nim zajęcie komornicze. Jakie mi przysługują prawa? Czy mogę oddać samochód i żądać od sprzedającego zwrotu pieniędzy wraz z poniesionymi kosztami, które już zainwestowałem w pojazd?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup samochodu zajętego przez komornika

Zajęcie komornicze na aucie – wada prawna

W niniejszym stanie faktycznym należy mówić o wadzie prawnej pojazdu. Zgodnie z treścią art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

Mając powyższe na uwadze, a więc wystąpienie wady fizycznej lub prawnej, o której nie został Pan poinformowany, zgodnie z treścią art. 560 § 1 jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uprawnienia kupującego z tytułu rękojmi

Artykuły 560 oraz 561 zawierają katalog uprawnień kupującego z tytułu rękojmi za wady rzeczy oraz kontruprawnienia sprzedającego. Artykuł 560 §1 określa dwa uprawnienia – oświadczenie o odstąpieniu od umowy (które nie przysługuje kupującemu, jeżeli wada jest nieistotna – art. 560 § 4) oraz oświadczenie o obniżeniu ceny (art. 560 § 3 stanowi, że obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady). Artykuł 560 § 1 określa kontruprawnienia sprzedającego: może on niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymienić rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo wadę usunąć. Kontruprawnienia te jednak nie przysługują sprzedawcy, gdy rzecz była już przez niego wymieniona lub naprawiana albo gdy sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zatajenie zajęcia komorniczego

Z uwagi na powyższe, a także zatajenie wystąpienia niniejszej wady może Pan skorzystać z prawa odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny, albowiem logicznym jest, iż naprawa nie wypełnia uszczerbku jaki Pan doznał, bowiem mówimy tu o wadzie prawnej – zajęciu komorniczym. Powinien Pan wobec powyższego wystosować pismo do sprzedawcy i wskazując na powyższe regulacje, wskazać swoje roszczenie. Na podstawie art. 494 może Pan także dochodzić naprawienia szkody, którą Pan poniósł z uwagi na wykonane inwestycje w pojazd.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 
Nabycie samochodu obciążonego zajęciem komorniczym

Pan Marek kupił używany samochód od prywatnej osoby. Przy próbie przerejestrowania pojazdu w urzędzie dowiedział się, że samochód jest zajęty przez komornika na skutek długów sprzedawcy. Pan Marek złożył pisemne oświadczenie do sprzedawcy, żądając zwrotu pieniędzy oraz zwrotu kosztów związanych z naprawami, które już zainwestował w pojazd. Sprzedawca próbował uniknąć odpowiedzialności, ale sąd uznał, że Pan Marek miał prawo do odstąpienia od umowy z powodu wady prawnej pojazdu.

 
Zakup samochodu na aukcji, który okazał się obciążony komorniczo

Pani Anna wylicytowała samochód na aukcji internetowej. Dopiero po zakupie i próbie rejestracji w wydziale komunikacji dowiedziała się, że samochód jest obciążony zajęciem komorniczym. Natychmiast skontaktowała się ze sprzedawcą, domagając się zwrotu pieniędzy. Gdy sprzedawca odmówił, Pani Anna złożyła pozew do sądu, powołując się na rękojmię za wady prawne. Sąd uznał, że Pani Annie należy się zwrot pełnej kwoty zakupu oraz pokrycie kosztów związanych z nabyciem pojazdu.

 
Samochód firmowy obciążony zajęciem komorniczym

Pan Tomasz zakupił samochód na potrzeby swojej firmy, jednak podczas rejestracji okazało się, że na pojeździe ciąży zajęcie komornicze. Nie był o tym poinformowany przy zakupie. Skontaktował się ze sprzedawcą, który zaproponował obniżenie ceny pojazdu. Pan Tomasz zdecydował się jednak na odstąpienie od umowy, domagając się pełnego zwrotu kosztów. Zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego, odstąpienie od umowy z powodu wady prawnej pojazdu zostało uznane za zasadne.

Podsumowanie

 

Zakup samochodu obciążonego zajęciem komorniczym może stanowić poważny problem dla nabywcy, ponieważ pojazd posiada wadę prawną. W takiej sytuacji kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu pieniędzy, a także zwrotu kosztów poniesionych na inwestycje w pojazd. Kluczowe jest, aby nabywca działał zgodnie z przepisami dotyczącymi rękojmi za wady prawne, aby skutecznie dochodzić swoich praw.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie zakupu samochodu obciążonego zajęciem komorniczym? Skorzystaj z naszych porad online i zamów profesjonalnie sporządzone pisma, aby skutecznie dochodzić swoich praw! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »