Zakup telefonu z abonamentem który nie został spłacony

• Data: 2023-09-13 • Autor: Kamil Kiecana

Kupiłem telefon przez portal sprzedażowy. Telefon sprawdziłem na paru stronach (numer IMEI, czy telefon nie jest obciążony abonamentem itp.). Po zakupie i pięciu dniach użytkowania telefon nagle zablokował się. Pojawiła się informacja o niepłaconych ratach. Sprawdziłem numer IMEI ponownie na stronie operatora sieci. Okazało się, że telefon jest w abonamencie. Po kontakcie z właścicielem telefonu ten poinformował mnie, że telefon faktycznie jest na raty i właściciel jest w szpitalu (w co nie wierze). Poinformowałem sprzedającego, że chcę zwrot pieniędzy i wyślę telefon z powrotem. Po parunastu dniach pisania i czekania, aż sprzedający wyśle pieniądze, wystosowałem pismo o reklamacji z powodu wady prawnej. List niestety nie dotarł, a sprawę zgłosiłem na policję. Policja także zignorowała sprawę i po 3 miesiącach dobijania się dowiedziałem się, że policjant, który prowadził sprawę, poszedł na emeryturę, a sprawa została odsunięta bądź wrzucona do archiwum. Policjant poradził założyć sprawę cywilną. Co mogę zrobić, jak dalej walczyć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup telefonu z abonamentem który nie został spłacony

Wada prawna sprzedanego przedmiotu

Zgodnie z art. 5563 Kodeksu cywilnego:

„Rzecz dotknięta jest wadą prawną, jeżeli stanowi własność osoby trzeciej, jest obciążona prawem osoby trzeciej albo ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu. W przypadku sprzedaży prawa wada prawna może również polegać na nieistnieniu prawa. Pozostałe wady stanowią wady fizyczne”.

Zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
§ 2. (uchylony).
§ 3. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady.
§ 4. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna”.

Zgodnie z poglądami piśmiennictwa prawnego:

„Przepis art. 5563 ustanawia definicję legalną wady prawnej rzeczy. Wada prawna występuje, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu. W przypadku sprzedaży prawa wadą prawną jest także brak istnienia prawa sprzedanego.

Ratio legis regulacji. Umowa sprzedaży dochodzi do skutku w chwili zaciągnięcia solo consensu zobowiązań przez jej strony. Zobowiązujący charakter umowy sprzedaży powoduje, że jej ważność nie jest uzależniona od przysługiwania sprzedawcy prawa własności sprzedawanej rzeczy. W przypadku gdy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej, zobowiązania stron umowy sprzedaży nie spowodują jednocześnie przeniesienia własności rzeczy, nie wystąpi tzw. podwójny skutek (zobowiązująco-rozporządzający) umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy. Kupujący może więc znaleźć się w sytuacji, w której pomimo zapłaty ceny sprzedaży (następującej causa solvendi) nie stanie się właścicielem rzeczy sprzedanej. W takiej sytuacji konieczne jest ustanowienie odpowiedzialności sprzedawcy za zaistniały stan faktyczny. Odpowiedzialność ta wystąpi również w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomej, której sprzedawca nie jest właścicielem i której własność kupujący nabędzie w momencie objęcia jej w posiadanie (art. 169 § 1). Przesądza o tym absolutny charakter odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi (zob. A. Szpunar, Uwagi do rękojmi…, s. 15 i n.).

Podobna sytuacja wystąpi, gdy rzecz sprzedana jest obciążona prawem osoby trzeciej lub istnieją wynikające z decyzji lub orzeczenia właściwego organu ograniczenia w korzystaniu z rzeczy lub rozporządzaniu nią. Również w takim wypadku, podobnie gdy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej, świadczenie sprzedawcy nie stanowi oczekiwanej przez kupującego ekwiwalentności za zapłatę ceny. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi wystąpi w takiej sytuacji również w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomej, gdy obciążające ją prawo osoby trzeciej wygaśnie z chwilą wydania rzeczy kupującemu (art. 170). Także w takim przypadku o odpowiedzialności sprzedawcy przesądza absolutny charakter odpowiedzialności z tytułu rękojmi” (D. Bierecki [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, P. Nazaruk, 2022, art. 5563).

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że sprzedaż telefonu przez osobę, która nie jest jego właścicielem, to wada prawna w rozumieniu przepisów o rękojmi. Tego typu wada prawna może być uznana za wadę istotną, z którą wiąże się prawo do odstąpienia od umowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odstąpienie od umowy zakupu telefonu

Należy wskazać, że wysłane przez Pana pismo z odstąpieniem od umowy może być uznane za nieskuteczne, gdyż nie zawierało ono wprost oświadczenia o odstąpieniu, a raczej było to żądanie odstąpienia. Z tego względu wskazane jest wysłanie formalnego pisma z podstawą prawną oraz stanowczym odstąpieniem od umowy. Projekt takiego pisma możemy Panu przygotować lub pismo możemy wysłać z kancelarii z pełnomocnictwem.

Po skutecznym odstąpieniu będzie Pan mógł dochodzić w sądzie zwrotu wpłaconej ceny przy jednoczesnym zwrocie telefonu do sprzedawcy. W razie sporu w sądzie, gdy sąd wyda wyrok korzystny dla Pana, otrzymać Pan powinien również zwrot kosztów sądowych od sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zakup telefonu od „zaufanego” sprzedawcy
Kupiłem telefon od osoby, która miała dobre opinie na portalu aukcyjnym. Sprzedający zapewniał, że telefon nie jest na raty i jest w pełni spłacony. Po tygodniu użytkowania dostałem komunikat o blokadzie urządzenia ze względu na nieopłacony abonament. Kontakt ze sprzedawcą był coraz trudniejszy – najpierw tłumaczył, że to pomyłka, potem przestał odpisywać. Po zgłoszeniu sprawy do operatora dowiedziałem się, że telefon był wzięty na abonament i raty nie zostały opłacone. Portal sprzedażowy nie chciał interweniować, a policja stwierdziła, że to sprawa cywilna. Telefon został zablokowany, a ja zostałem bez pieniędzy i sprzętu.

 

„Okazja” z grupy na Facebooku
Na jednej z grup sprzedażowych na Facebooku znalazłem świetną ofertę – nowoczesny telefon w atrakcyjnej cenie. Sprzedający podkreślał, że sprzedaje pilnie, bo potrzebuje gotówki. Po sprawdzeniu IMEI telefon wydawał się „czysty”. Niestety, kilka dni po zakupie przestał działać, a operator poinformował mnie, że został zablokowany z powodu zaległości abonamentowych. Sprzedawca zniknął, profil na Facebooku został usunięty, a ja zostałem oszukany. Policja odmówiła pomocy, sugerując jedynie pozew cywilny.

 

Zakup w lombardzie – ukryta pułapka
Postanowiłem kupić telefon w lombardzie, zakładając, że jest to bezpieczna opcja. Sprzedawca zapewniał, że sprzęt pochodzi z legalnego źródła, a umowa kupna miała mnie zabezpieczać. Po dwóch tygodniach telefon został zablokowany przez operatora, który poinformował mnie, że urządzenie jest objęte umową ratalną i poprzedni właściciel nie spłaca należności. Lombard nie chciał przyjąć reklamacji, twierdząc, że nie odpowiada za wcześniejsze zobowiązania. Sprawę zgłosiłem na policję, ale usłyszałem, że dochodzenie może potrwać miesiącami, a odzyskanie pieniędzy nie jest gwarantowane.

Podsumowanie

Zakup telefonu z nieuregulowanymi ratami to poważny problem, z którym może zetknąć się każdy kupujący na rynku wtórnym. Pomimo dokładnej weryfikacji urządzenia, nie zawsze można uniknąć oszustwa. W przypadku blokady telefonu przez operatora odzyskanie pieniędzy bywa trudne, a dochodzenie swoich praw wymaga cierpliwości i znajomości przepisów. Sprzedawcy często unikają odpowiedzialności, a organy ścigania nie zawsze traktują takie sprawy priorytetowo. Dlatego przed zakupem warto zachować szczególną ostrożność, a w razie problemów jak najszybciej podjąć kroki prawne, by zwiększyć szansę na odzyskanie środków.

Oferta porad prawnych

Jeśli padłeś ofiarą oszustwa przy zakupie telefonu lub masz problem prawny związany z wadą prawną przedmiotu, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Oferujemy kompleksowe porady prawne online, analizę Twojej sprawy oraz przygotowanie odpowiednich pism i wniosków. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci odzyskać pieniądze i skutecznie dochodzić swoich praw. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kamil Kiecana

O autorze: Kamil Kiecana

Kamil Kiecana, radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie.

Prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców. Doradza też osobom fizycznym.

Specjalizuje się w prawie umów w obrocie gospodarczym, prawie handlowym, cywilnym oraz żywnościowym.

Od 2013 r. doradza firmom z branży FMCG.

Ponadto, współpracuje z dużymi kancelariami prawnymi obsługującymi spółki kapitałowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl