Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zaśmiecanie działki przez drzewa sąsiada, co zrobić?

• Data: 2024-01-31 • Autor: Radca prawny Anna Sufin

W artykule przedstawiono kwestie prawne związane z obcięciem korzeni i gałęzi drzew, które przerastają z działki sąsiedniej. Omówiono przepisy Kodeksu cywilnego pozwalające na samodzielne usunięcie tych elementów pod warunkiem wcześniejszego powiadomienia właściciela sąsiedniej działki. Poruszono również temat ewentualnych szkód i obowiązków z tym związanych. Powyższe zagadnienia przeanalizowano na przykładzie sprawy pana Wiesława.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaśmiecanie działki przez drzewa sąsiada, co zrobić?

Pytanie pana Wiesława dotyczyło zaśmiecania posesji przez sąsiada. Pan Wiesław zapytał nas, jak zachować się w sytuacji sąsiedzkiej, kiedy drzewa sąsiada posadzone przy granicy działki przerastają na jego stronę działki i sypią się z nich igły i szyszki, zaśmiecając jego posesję, jego samochody stojące w pobliżu tych drzew. Chciał wiedzieć, co może zrobić w sytuacji, gdy drzewo sąsiada zaśmieca jego działkę.

Możliwość obcięcia korzeni drzew sąsiada

Na mocy art. 150 Kodeksu cywilnego właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

Wezwanie do usunięcia śmieci z drzew

Wobec powyższego w pierwszej kolejności pan Wiesław powinien wezwać właściciela gruntu sąsiedniego (sąsiada, który zaśmieca mu działkę), by sam usunął korzenie i gałęzie, które przechodzą przez granicę działki na jego posesję, wyznaczając mu określony do tego termin. Najlepiej zrobić to listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, aby mieć dowód takiego wezwania (ewentualnie SMS-em czy w inny sposób, który da się utrwalić, nie ma tu wymagania szczególnej formy).

Rozwiązanie problemy zaśmiecania działki przez drzewa sąsiada

Podam przy tym, że właściciel gruntu może wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z jego drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody (art. 149). Jeśli w podanym terminie sąsiad nie usunie gałęzi i korzeni z działki pana Wiesława, pan Wiesław może to zrobić sam.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Konflikt sąsiedzki z powodu wysokich drzew

Jan Kowalski, mieszkaniec małej miejscowości, miał problem z wysokimi drzewami sąsiada, które rzucały cień na jego ogród. Ich korzenie zaczęły również niszczyć fundament jego domu. Po bezowocnych próbach polubownego rozwiązania problemu Jan zdecydował się na obcięcie korzeni przerastających na jego działkę, powołując się na art. 150 Kodeksu cywilnego. Przed podjęciem działań zawiadomił sąsiada o swoich zamiarach.

 

Uszkodzenie ogrodzenia przez gałęzie drzewa

Małżeństwo Nowaków z Warszawy miało problem – gałęzie drzewa sąsiada ciągle uszkadzały im ogrodzenie. Dodatkowo drzewa sąsiada zaśmiecały im działkę – gałęzie podczas silnych wiatrów łamały się i spadały na ich posesję. Nowakowie poprosili sąsiada o przycięcie gałęzi, a gdy ten się nie zgodził, sami obcięli zwisające nad ich działką gałęzie i poinformowali sąsiada o zastosowaniu art. 150 Kodeksu cywilnego.

 

Problem z zasłanianiem światła przez drzewo sąsiada

Ewa Baran, mieszkanka bloku w Krakowie, miała problem z dużym drzewem na działce sąsiedniej, które zasłaniało światło słoneczne dochodzące do jej mieszkania. Po nieudanych próbach negocjacji z właścicielem działki Ewa skorzystała z przepisów prawa i poprosiła sąsiada o usunięcie gałęzi. Gdy to nie przyniosło rezultatu, sama zorganizowała przycięcie gałęzi, które wychodziły poza granice jej działki, działając zgodnie z art. 150 Kodeksu cywilnego. 

Podsumowanie

W artykule przedstawiono istotne aspekty prawne dotyczące obcięcia korzeni i gałęzi drzew przechodzących na sąsiednie działki, zgodnie z art. 150 Kodeksu cywilnego. Podkreślono konieczność wezwania właściciela sąsiedniej nieruchomości do usunięcia przeszkadzających gałęzi. Wyjaśniono, że w przypadku braku jego reakcji można podjąć samodzielne działania. Zwrócono również uwagę na fakt, że właściciel sąsiedniego gruntu ma prawo żądać naprawienia ewentualnych szkód wynikających z podjętych działań. Wskazano, jak ważne jest odpowiedzialne i świadome postępowanie w takich sytuacjach. 

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej nieruchomości lub konfliktów sąsiedzkich? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w redagowaniu pism. Już dziś opisz nam swoją sprawę – skorzystaj z formularza umieszczonego pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Anna Sufin

O autorze: Radca prawny Anna Sufin

Radca prawny.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »