• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mianowicie zakupiłam sofę firmy BRW, którą znalazłam na ich stronie internetowej. Ponieważ nie chciałam kupować „kota w worku”, udałam się do salonu (rzekomo firmowego, choć firma BRW twierdzi, że nie ma salonu firmowego w moim mieście). Na miejscu okazało się, że wspomnianej sofy nie ma w tej chwili na stanie sklepu i trzeba ją sprowadzić z magazynu. Dostępne kolory pokazano mi na komputerze, chociaż, jak twierdzi producent tego konkretnego mebla, w sytuacji, kiedy mebla fizycznie nie ma w sklepie, sprzedawca ma obowiązek pokazać mi próbki tkanin. Sofę dostarczono i okazało się, że kolory w realu rażąco odbiegają od tych na zdjęciach w internecie, w związku z czym otrzymałam mebel w zupełnie innym kolorze. Jasne jest, że gdyby w sklepie pokazano mi próbki tkanin i zobaczyłabym te kolory w realu, nigdy w życiu nie kupiłabym tej sofy. Oczywiście sprzedawca kategorycznie odmówił przyjęcia mebla z powrotem i zwrotu gotówki (mam to na piśmie). Czy mogę coś z tym zrobić?
Zacznę od tego, że zwrócić towaru tak po prostu do sklepu nie można. Można rozmyślić się z zakupów na odległość, choćby z powodu nieodpowiedniego koloru, ale nie z zakupu dokonanego w sklepie. Z jakimikolwiek roszczeniami może Pani występować jedynie do sprzedawcy. Nie producenta – BRW.
Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 141 poz. 1176, dalej jako ustawa), odstępuje od występującego w obrocie pojęcia wady fizycznej rzeczy, zastępując je pojęciem niezgodności towaru z umową
Stosownie do treści art. 4 ust. 1 ustawy sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową.
Zobacz też: Czy można zwrócić towar bez metki
Obecnie obowiązuje ustawa o nazwie: ustawa z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2014 r. poz. 827).
W przypadku indywidualnego uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego (art. 4 ust. 2 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego), towar jest niezgodny z umową, jeżeli:
W sytuacji, gdy strony umowy nie uzgadniają indywidualnie właściwości towaru (art. 4 ust. 3 ustawy), towar jest niezgodny z umową, jeżeli:
Jeśli na zamówieniu jest podany symbol katalogowy towaru, to niestety nie będzie Pani w stanie czegokolwiek uzyskać.
Proszę spróbować u sprzedawcy wymienić towar. Bowiem zwrot, w przypadku zamówienia konkretnego numeru z katalogu Pani nie przysługuje. Bez względu na nazewnictwo kolorów.
Ciężar dowodu w zakresie wykazania, że towar jest niezgodny z umową i że niezgodność ta istniała już w chwili jego wydania spoczywa na kupującym. Wykazanie drugiej ze wskazanych okoliczności w praktyce może się okazać trudne, z tego powodu ustawodawca wprowadza domniemanie prawne, że w razie stwierdzenia niezgodności towaru przed upływem (obecnie) 12 miesięcy od jego wydania, należy przyjmować, że niezgodność ta istniała już w chwili wydania (art. 4 ust. 1 ustawy). Podobny skutek należy przypisywać wskazaniu na towarze konsumpcyjnym terminu jego przydatności. Utrata przez towar w tym terminie przydatności pozwala domniemywać, że przyczyna zaistniałej niezgodności towaru z umową tkwiła w towarze w chwili jego wydania. Wskazanie daty przydatności towaru oznacza modyfikację ustawowego terminu, zarówno w sytuacji, gdy jest to termin dłuższy od ustawowego, jak i wtedy, gdy jest on krótszy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika