• Autor: Eliza Rumowska
Czy mogę odkurzać mieszkanie w godzinach porannych ok. 6.30? Mieszkam w bloku dwupiętrowym. Czynność tę wykonuję przy zamkniętych oknach i drzwiach, co drugi dzień.
Odpowiedź na Pani pytanie jest uzależniona od tego, jaki stopień natężenia hałasu generuje odkurzanie i jaki hałas dociera do sąsiadujących pomieszczeń.
Poziom hałasu, jaki może przenikać do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem, określają dwie polskie normy:
Zobacz też: Sąsiad nasyła kontrole
Obowiązujące normy określają wartości dopuszczalne poziomu natężenia dźwięku, jakie muszą być spełnione w budynkach mieszkalnych w dzień i w porze nocnej tj. odpowiednio: w porze dziennej wynosi 40 dB (od 6.00 do 22.00) i w nocnej 30 dB.
Pani wskazuje czas okurzania w porze dziennej, która trwa od 6 rano – powinna więc Pani spełnić wyższa normę hałasu, taką, jaka obowiązuje w ciągu dnia – 40dB.
Jeżeli budynek jest prawidłowo izolowany w zakresie ścian, stropów i podług, to przeciętny domowy (nie przemysłowy) odkurzacz nie powinien co do zasady generować hałasu większego niż norma dopuszczalna.
Jednak faktem pozostaje także nastawienie sąsiadów do odkurzania, bo jeżeli zechcą Pani uprzykrzyć życie z tegoż powodu – to z powodzeniem to uczynią, nasyłając zarówno straż miejską lub policję z powodu zakłócania ich miru domowego, a także najbliższą stację PIS lub placówkę WIOŚ w celu sprawdzenia naruszenia norm hałasu wymaganych dla ochrony środowiska. Prawdopodobnie obie te instytucję stwierdzą brak naruszeń, ale będzie Pani narażona na uciążliwości związane z tymi procedurami sprawdzającymi. Jednak istnieją także dobre strony tak przeprowadzonej kontroli interwencyjnej, bo wyjaśniają niezadowolonym sąsiadom zarówno, od kiedy trwa pora dzienna, jak i brak przekroczenia norm zwykłym odkurzaniem. Ponadto pozwalają także sprawdzić i wykluczyć, czy budynek wewnątrz jest wystarczająco izolowany – a więc czy problem nie leży w zbyt słabej izolacji budynku.
Ochrona przed hałasem i drganiami jest jednym z podstawowych wymagań, które należy zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1e ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) spełniać, projektując, budując i użytkując budynki. Sposób spełnienia tego wymagania określają przepisy techniczno-budowle i właściwe w tym zakresie normy. Obecnie obowiązującym zbiorem przepisów techniczno-budowlanych jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2011 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, ze zm.). Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeniu użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach.
Stąd konkludując – jeżeli odkurza Pani zwykłym nieodbiegającym od norm użytkowych odkurzaczem, na domiar w porze dziennej – bo z opisu tak wynika – to nie powinno to łamać przepisów o hałasie. Natomiast jeżeli dojdzie do interwencji i sprawdzenia – zyska Pani pewność i przekonanie, jak jest w istocie i co jest przyczyną niezadowolenia sąsiadów – nadmierny hałas przez Panią inicjowany czy może ich przewrażliwienie lub brak spełnienia norm budowlanych przez budynek, który Pani zamieszkuje.
Odkurzanie mieszkania o 6:30 rano w budynkach wielorodzinnych, choć odbywa się w porze dziennej, wymaga uwzględnienia kilku czynników: poziomu generowanego hałasu, izolacji akustycznej budynku oraz nastawienia sąsiadów. Jeśli odkurzacz działa w granicach normy hałasu, a budynek jest odpowiednio wyciszony, taka czynność nie powinna naruszać przepisów. Jednak warto pamiętać, że w bloku liczy się także kultura współżycia – lepiej uprzedzić sąsiadów lub rozważyć przesunięcie odkurzania na późniejszą godzinę, by uniknąć potencjalnych konfliktów. Wspólne zrozumienie i kompromis to klucz do dobrosąsiedzkich relacji.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące norm hałasu, przepisów budowlanych czy zasad współżycia sąsiedzkiego, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie ochrony przed hałasem, interpretacji przepisów oraz rozwiązywania konfliktów sąsiedzkich. Pomożemy Ci zrozumieć swoje prawa i obowiązki oraz znaleźć najlepsze rozwiązanie w trudnych sytuacjach. Skontaktuj się z nami już dziś i zadbaj o swój komfort oraz dobre relacje z sąsiadami.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.
Zapytaj prawnika