• Autor: Radca prawny Marek Gola
Moja nieruchomość sąsiaduje z nieruchomością, której właściciel nie odbiera żadnych wysyłanych przez urząd miasta i gminy pism, w tym pism o wymiarze podatku od nieruchomości. Jak ustalić, kto jest właścicielem tej działki lub jego spadkobiercą (zakładam bowiem, że właściciel już może nie żyć)?
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
Jedynym wyjściem jest próba wykazania interesu prawnego w urzędzie miasta i gminy, który to interes pozwoli Panu ustalić numer księgi wieczystej dla nieruchomości sąsiedniej, co z kolei pozwoli ustalić właściciela tejże działki. Należy jednak zastanowić się, czy choćby sama chęć zakupu sąsiedniej działki jest takim interesem. W mojej ocenie nie, albowiem chęcią zakupu, nie popartą żadnymi dowodami, może wykazać się każdy, co z kolei pozbawiałoby sensu takie żądanie. Na Pana miejscu zastanowiłbym się, czy nie próbować ustalać istnienia jakiejś immisji z nieruchomości sąsiedniej, np. spływającej na Pana nieruchomość wody z sąsiedniej nieruchomości, przechodzący nieprzyjemny zapach z nieruchomości sąsiedniej, nieład panujący na sąsiedniej nieruchomości, który prowadzi do zaburzenia estetyki wokół Pana nieruchomości.
Zobacz też: Okno od granicy działki
Konieczne jest bowiem wykazanie interesu prawnego z punktu widzenia Pana jako właściciela nieruchomości sąsiedniej, a nie tylko osoby zainteresowanej losem nieruchomości. Zbyt ogólna próba uzasadnienia interesu prawnego może skończyć się dla Pana niepowodzeniem, albowiem by myśleć o uzyskaniu takich informacji, konieczne byłoby wskazanie na Pana interes jako właściciela nieruchomości sąsiedniej.
Jeżeli któraś z immisji by występowała, wówczas może Pan wskazywać, iż wiedza taka jest Pan niezbędna do wystąpienia z odpowiednim powództwem do sądu.
Dodatkowo może Pan także wystąpić do starostwa powiatowego z wnioskiem o wydanie wypisu z rejestru gruntów dla sąsiedniej nieruchomości z uwagi na chęć rozbudowania domu, względnie budowę nowej nieruchomości, wówczas dla uzyskania warunków zabudowy konieczne jest ustalenie właścicieli sąsiednich nieruchomości.
Reasumując, koniecznym będzie albo wykazanie interesu prawnego (poprzez wykazanie immisji), albo wskazanie na rozbudowę domu, np. przy granicy z sąsiadem i umiejscowienie w ścianie sąsiadującej z nieruchomością sąsiada okna.
Zawsze może Pan także spróbować skorzystać z pomocy radcy prawnego, który zajmuje się prawem rzeczowym i być może ma jakiegoś znajomego w starostwie powiatowym i takie dane będzie w stanie ustalić.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika