Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto dziedziczy spadek po wujku?

Michał Berliński • Opublikowane: 2021-06-28

Zmarł mojego ojca brat, który był w posiadaniu działki z domem i drugiej działki budowlanej. Było ich czworo. Mój ojciec nie żyje, jestem jedynakiem, siostra ojca też nie żyje, ma jedną córkę. Pozostał tylko brat, który ma dwóch synów. Komu się co należy? Jak wygląda dziedziczenie w rodzinie po wujku? Dodam, że nie ma testamentu, a rodzice zmarłego też nie żyją.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kto dziedziczy spadek po wujku?

Dziedziczenie ustawowe po wujku

Kwestie dziedziczenia w przypadku śmierci jednego ze spadkobierców są dla wielu osób problematyczne, jednak co do zasady nie są skomplikowane i istnieje w zasadzie jedna główna zasada – jeśli nie ma testamentu, to mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Dziedziczenie ustawowe powoduje, iż wszystko odbywa się wedle następującej kolejności:

W pierwszej kolejności do dziedziczenia – tak samo jak dawniej – są uprawnione osoby najbliższe spadkodawcy, czyli jego małżonek oraz dzieci.­ Dziedziczą nadal w częściach­ równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku (art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego), jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (art. 931 § 2) i dalej w braku zstępnych (dzieci i wnuków) spadkodawcy powołani do spadku z ustawy są jego małżonek i rodzice (art. 932 § 1).

Powołanie do spadku rodzeństwa

Jak rozumiem, brat Pańskiego ojca nie miał albo nie ma żony, albo ta nie żyje, jak również nie miał dzieci oraz wnuków? Jak rozumiem, nie żyją również rodzice tego człowieka?

W takiej sytuacji do spadku powołani zostają w częściach równych rodzeństwo zmarłego – a gdy oni nie dożyli spadku, to ich dzieci. Tak więc wtedy do spadku będzie powołany Pan, córka siostry Pańskiego ojca, brat tego człowieka – wszyscy po 1/3 części udziału w spadku.

W związku z faktem, iż brak jest testamentu, należy złożyć do sądu spadku wniosek o stwierdzenia nabycia spadku lub też uzyskać od notariusza akt poświadczenia dziedziczenia. Zatem po przeprowadzeniu takiego postępowania lub uzyskaniu aktu od notariusza będzie Panu przypadała 1/3 udziału w tym, co zmarły pozostawił.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »