• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec
Dostałem pewien towar zamówiony jeden raz, ale pomyłkowo 2 sztuki. Wszystko przyszło w 4 paczkach, których nie otwierałem i przekazałem dalej klientom. Teraz sprzedawca chce ode mnie zwrotu kosztów za drugi przedmiot. Czy ma do tego prawo? Jak odkręcać tę pomyłkę i się bronić?
Rozumiem, że towar zamówił Pan raz, a otrzymał Pan dwukrotnie w 4 paczkach. Nie może być zatem mowy o zawarciu umowy kupna–sprzedaży dwukrotnie i z tego tytułu nie będzie mógł się od Pana sprzedawca domagać zapłaty, ale nie oznacza to, że nie będzie mógł domagać się zapłaty w ogóle. Fakty są bowiem takie, że 4 przesyłki były, w zasadzie Pan jako odbiorca powinien sprawdzić ich zawartość i podejrzewam, że jeśli doszłoby do sporu sądowego, to sąd mógłby nie dać wiary Pana oświadczeniu, że Pan nie wiedział, iż otrzymał 2 towary od sprzedawcy. Ponieważ jednak zostały te przedmioty odsprzedane dalej, to zwrot rzeczy nie jest de facto możliwy. Pozostaje zatem jedynie roszczenie pieniężne o zapłatę ceny.
Zobacz też: Zapłaciłem a nie dostałem towaru
Tak jak wspomniałam, nie będzie to roszczenie oparte o umowę kupna–sprzedaży, jeśli Pan drugiej szklarni nie zamawiał, i myślę, że sprzedawca oprze swoje żądanie zapłaty na przepisach art. 405 i nast. Kodeksu cywilnego, czyli przepisach o bezpodstawnym wzbogaceniu. Przepis ten stanowi, iż kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości. Jest to taki przepis, na który w zasadzie zawsze można się powołać gdy nie ma innej podstawy roszczeń.
Przeczytaj też: Pomyłka sklepu na korzyść klienta
Ponieważ jednak wspomniał Pan, że niejako nieświadomie Pan odsprzedał dalej, co mam rozumieć, że spowodowało taki sam błąd, czyli wydał Pan 2 rzeczy, a tylko otrzymał zapłatę, za jedną, to może się Pan bronić treścią art. 409 Kodeksu cywilnego, który poniżej Panu cytuję:
„Art. 409 [Wygaśnięcie obowiązku zwrotu] Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu”.
Jeśli jednak otrzymał Pan zapłatę, to oczywiście ten przepis nie będzie miał zastosowania i będzie trzeba sądowi udowodnić, że nie wiedział Pan, że sprzedaje dalej 2 towary.
Tak więc generalnie podstawa do żądania zapłaty jakaś jest, oczywiście nie wiem, czy sprzedający z niej skorzysta, ale co do zasady fakt omyłkowego dostarczenia towaru w takiej sytuacji może implikować obowiązek zapłaty za ten towar.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika