Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólny dom na działce partnera - jak się zabezpieczyć?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2021-10-29

Jestem w związku partnerskim. Budujemy dom od dwóch lat na działce, którą partner niedawno otrzymał w darowiźnie od swojego ojca. Chciałabym mieć prawo do działki partnera i wspólnego domu. Jak to przepisać i jakie czekają mnie opłaty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wspólny dom na działce partnera - jak się zabezpieczyć?

Darowizna połowy udziałów w nieruchomości

W sytuacji, w jakiej się Pani znalazła, opcją możliwą do zrealizowania jest darowizna połowy udziałów w nieruchomości. W takiej sytuacji operacja wymagać będzie sporządzenia aktu notarialnego i tu koszt ustala notariusz w zależności od wartości darowizny. Według rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek opłaty notarialnej maksymalna opłata przy wartości powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł wynosi 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Trzeba jednak zauważyć, że chodzi tu o stawkę maksymalną i w rzeczywistości opłata może być niższa.

Podatek od darowizny działki od partnera

O wiele większym kosztem w Pani przypadku będzie jednak podatek od darowizny. Niestety pomimo wielu lat wspólnego życie jest pan z partnerem traktowana przez system podatkowy jako osoby zupełnie obce. Ustawa o podatku od spadków i darowizn klasyfikuje podatników w trzy grupy w zależności od stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa. Zgodnie z art. 14 ustawy ”do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3) do grupy III – innych nabywców”.

Pani należy zatem do trzeciej grupy, gdzie podatek jest najwyższy i wynosi przy wartości darowizny do 10 278 – 12%, pomiędzy tą kwotą a 20 556 – 1233 zł 40 gr i 16% od nadwyżki ponad 10 278 zł. W przypadku darowizny o wartości powyżej 20 556 zł podatek wynosi 2877 zł 90 gr i 20% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę. Podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Niestety w Pani przypadku nie przysługują żadne ulgi.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »