Zwrot samochodu wziętego w leasing z usterkami

Rok temu kupiłem samochód w saloonie. Samochód został zakupiony na firmę za pośrednictwem leasingu. Od początku użytkowania występują te same usterki. Serwis nie umie tego naprawić. Czy mogę liczyć na zwrot samochodu wziętego w leasing?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot samochodu wziętego w leasing z usterkami

Samochód z usterkami

Jak rozumiem, chciałby Pan od umowy odstąpić, zwrócić auto do salonu i otrzymać zwrot ceny jego zakupu. Generalnie, jeżeli rzecz sprzedana ma wady, sprzedawca odpowiada wobec kupującego z tego tytułu w ramach rękojmi i może żądać obniżenia ceny zakupu w stosunku do istniejących wad albo od umowy odstąpić albo żądać wymiany rzeczy na wolną od wad. W Pana przypadku jednakże rzecz komplikuje w znacznym stopniu leasing tego auta. Istotą umowy jest bowiem to, że to leasingodawca jest właścicielem auta, a Pan jako leasingobiorca ma jedynie prawo do jej używania z opcją późniejszego zakupu. Z tego też względu nieco inaczej są ukształtowane zasady rękojmi. Przytoczę Panu na początek art. 7098 Kodeksu cywilnego, regulujący kwestie rękojmi przedmiotu leasingu:

„§ 1. Finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność. Postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego są nieważne.

§ 2. Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.

§ 3. Wykonanie przez korzystającego uprawnień określonych w § 2 nie wpływa na jego obowiązki wynikające z umowy leasingu, chyba że finansujący odstąpi od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.

§ 4. Korzystający może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Bez zgłoszenia żądania przez korzystającego finansujący nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.

§ 5. W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. Finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą”.

Zobacz też: Czy można zwrócić auto kupione od osoby prywatnej

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwrot samochodu wziętego w leasing

Proszę zwrócić uwagę, że o ile przechodzą na Pana roszczenia dotyczące żądania naprawy, o tyle niestety, ale akurat od umowy nie może Pan odstąpić, może to zrobić jedynie leasingodawca, więc ewentualnie to w jego kierunku powinien Pan kierować prośby o odstąpienie od umowy.

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. akt II CSK 81/07, w którym sąd stwierdził, iż „przeniesienie uprawnień z rękojmi i gwarancji za wady przedmiotu leasingu, z wyjątkiem odstąpienia od umowy sprzedaży na leasingobiorcę oznacza zarazem, że ten ostatni ma obowiązek – niezależnie od tego z jakich uprawnień korzysta lub ma zamiar korzystać - zawiadomić sprzedawcę przedmiotu leasingu o jego wadzie (art. 563 § 1 KC). Zawiadomienie warunkuje korzystanie z jakichkolwiek uprawnień. Bierność leasingobiorcy – brak zawiadomienia uniemożliwia skuteczne odstąpienie przez leasingodawcę od umowy sprzedaży. W tym stanie rzeczy zaniechanie przez leasingodawcę złożenia oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy sprzedaży nie stanowi uchybienia w wykonywaniu jego zobowiązania względem leasingobiorcy”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rękojmia za wady fizyczne samochodu

Jednakże zwracam uwagę też na fakt, że w myśl przepisów obowiązujących w 2014 roku, które mają nadal zastosowanie do umów zawartych w tamtym czasie, konkretnie zgodnie z art. 5681 Kodeksu cywilnego  uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, chyba że sprzedawca wadę podstępnie zataił, czyli po prostu wiedział o wadzie auta i ją ukrył, dlatego niestety obawiam się, że odstąpienie od umowy przez leasingodawcę może być niemożliwe z powodu upływu okresu rękojmi. Wydaje się, że w tej sytuacji pozostaje naprawa w ramach gwarancji.

Przykłady

Nieustannie psująca się skrzynia biegów
Pan Marek wziął w leasing nowy samochód, ale od początku miał problemy ze skrzynią biegów – biegi ciężko wchodziły, a czasem całkowicie blokowały. Serwis kilkukrotnie naprawiał usterkę, ale problem wracał. Po roku użytkowania Marek chciał zwrócić auto, ale okazało się, że jako leasingobiorca nie może odstąpić od umowy – mógł jedynie domagać się dalszych napraw lub zaangażowania leasingodawcy w dochodzenie roszczeń od dealera.

 

Problemy z elektroniką
Pani Anna leasingowała auto z bogatym pakietem systemów wspomagających jazdę. Od początku komputer pokładowy zawieszał się, czujniki parkowania działały losowo, a system rozpoznawania znaków drogowych często błędnie odczytywał ograniczenia prędkości. Po kilku bezskutecznych wizytach w serwisie chciała oddać auto, ale leasingodawca odmówił odstąpienia od umowy. Jedyne, co mogła zrobić, to walczyć o skuteczną naprawę w ramach gwarancji.

 

Ciągłe awarie silnika
Pan Tomasz odebrał leasingowy samochód z fabrycznym błędem oprogramowania sterującego silnikiem. Auto regularnie traciło moc, a kontrolka „check engine” świeciła się niemal non stop. Serwis twierdził, że aktualizacje oprogramowania powinny pomóc, ale problem nie znikał. Tomasz chciał zwrócić wadliwy pojazd, jednak dowiedział się, że to leasingodawca musiałby dochodzić roszczeń wobec sprzedawcy. Ostatecznie został zmuszony do dalszego użytkowania auta i kolejnych wizyt w serwisie.

Podsumowanie

Zwrot samochodu wziętego w leasing z powodu usterek jest skomplikowany, ponieważ formalnym właścicielem pojazdu jest leasingodawca. To on ma uprawnienia do dochodzenia roszczeń wobec sprzedawcy, w tym ewentualnego odstąpienia od umowy. Leasingobiorca może natomiast domagać się napraw w ramach rękojmi lub gwarancji, ale musi samodzielnie zgłaszać wady do serwisu. Jeśli auto ma powtarzające się usterki, warto skontaktować się z leasingodawcą i sprawdzić, czy istnieje możliwość odstąpienia od umowy lub negocjacji innych warunków rozwiązania problemu.

Oferta porad prawnych

Masz problem z wadliwym samochodem w leasingu i nie wiesz, jakie masz prawa? Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi eksperci pomogą Ci przeanalizować umowę leasingową, wskażą możliwe kroki prawne i doradzą, jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń. Konsultacja odbywa się wygodnie, bez wychodzenia z domu – szybko, rzeczowo i bez zbędnych formalności. Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachową pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. akt II CSK 81/07

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl